Martingale w opcjach binarnych – strategia działająca na zasadzie progresji

progStrategia MartinGale wywodzi się z rynku hazardowego i była ona używana już w XVIII wieku we Francji. Czy można ją jednak skutecznie stosować również na rynku opcji binarnych?

Strategia MartinGale ma bardzo proste założenie; polega na podwajaniu stawki po każdej stracie. Stosowano ją w takich grach hazardowych, które zakładały 50% skuteczność jak np. „orzeł czy reszka”. Jeżeli np. Jacek postanowił, że będzie regularnie grał na orła i postawił $1, a wypadła reszka, to następnym razem jego stawka wyniosła już $2. Jeżeli znowu wypadła reszka to następna jego stawka wyniosła już $4. Jeżeli tym razem wygrał orzeł, to suma przegranych stawek wynosi $3 (1+2) a czysta wygrana wynosi $4. Dzięki więc zastosowanej strategii z całej sytuacji wychodzimy z zarobionym $1. Po wygranej Jacek wraca do stawki wyjściowej. Rodzi się jednak pytanie, co wtedy gdy Jacek ma w kieszeni tylko $7 a 3 razy z rzędu źle wytypował wynik? Odpowiedź jest jedna: bankructwo. Dlatego stosowanie tej strategii wymaga korzystania z wysokiego kapitału oraz wysokiego limitu stawek. Jednakże w ten sposób angażujemy spory kapitał przy jednoczesnym niskim zwrocie i ryzyku utraty całego kapitału (czarna seria jest przecież zawsze możliwa). System MartinGale daje więc wysoką szansę wygrania małych kwot oraz małą szansę utraty dużego kapitału.

Jej stosowanie znalazło również miejsce we współczesnych grach hazardowych jak np. ruletka a także w zakładach bukmacherskich oraz na foreksie. Są też tacy, którzy jej założenia stosują dla opcji binarnych. Popularność tego systemu zawdzięcza głównie nie skuteczności ale prostocie stosowanych założeń. Na pierwszy rzut oka wydawać się bowiem może, że to bardzo rozsądna strategia umożliwiająca nam zabezpieczenie się przed ewentualnymi stratami. Ale jeśli ta strategia miałaby rzeczywiście działać, to dlaczego by nie potroić stawki po każdej stracie?

Poniższa tabela pokazuje, dlaczego stosowanie tej strategii może być niebezpieczne, szczególnie jeśli się zdecydujemy na jej stałe stosowanie:

Liczba zdublowanych gier Stawka ($) Szansa straty na następnym zakładzie Koszt wygranej ($) Wartość wygranej ($) Zysk ($)
0 1 50% 1 2 1
1 2 25% 3 4 1
2 4 12.5% 7 8 1
3 8 6.25% 15 16 1
4 16 3.1% 31 32 1
5 32 1.5% 63 64 1
6 64 0.8% 127 128 1
7 128 0.4% 255 256 1
8 256 0.2% 511 512 1
9 512 0.1% 1023 1024 1
10 1024 0.05% 2047 2048 1

Tabela pokazuje, że jest tylko 0.1% szans na to, aby ktoś przegrał 9x pod rząd, ale jednocześnie jeżeli ktoś stosując tę strategię dokona 1000 zakładów, to szanse są już bardzo duże, że przynajmniej raz czarna seria będzie miała miejsce. Taka seria może jednak spowodować ogromną stratę.

Opcje binarne nie oferują nam jednak podwojenia stawki. Procent wygranej wynosi około 70-80% stawki, tak więc stosowanie tej strategii w wersji klasycznej (podwajanie) przyniesie nam nie zysk a minimalną stratę! Dlatego aby ta strategia znalazła zastosowanie, konieczne jest czasami nawet potrajanie stawki. Ale przyjmijmy optymistyczny scenariusz, że nasze opcje przynoszą zysk 80%. Wtedy nasza stawka powinna być zwiększana o ponad 120%. Brokerzy stosują jednak różne minimalne i maksymalne stawki jakie możemy użyć do założenia opcji. One wyznaczają nam możliwy zakres zastosowania MartinGale. Jeżeli np. stawka minimalna wynosi u brokera $10 a max. $10,000 to po 8 przegranych z rzędu nie będziemy w stanie zwiększyć już stawki. MartinGale nie będzie więc być mógł stosowany dalej. Ponadto ryzykujemy kwotą nawet ponad $5000 po to tylko aby zarobić jedynie około $10. Ryzyko stosowania tej strategii wydaje się więc nie warte korzyści jakie ona przynosi.

Jeżeli już koniecznie chcesz zastosować ten system dla swojej strategii opcji binarnych to najpierw upewnij się, że jej skuteczność wynosi około 70%. Wtedy szanse na skuteczne jej zastosowanie stają się większe. Ponadto, sprawdź swoją strategię na wynikach historycznych i zweryfikuj, jak długo trwała najbardziej czarna seria. Jednakże, miej świadomość, że w przyszłości Twoja strategia może nie zadziałać nawet 10x pod rząd, gdyż każda strategia ma swoje gorsze dni i czarne serie a wyniki historyczne nie zawsze się powtarzają. Lepiej więc taką serię przeczekać niż stosować tego typu systemy, które w łatwy sposób mogą doprowadzić do wyzerowania konta. Używaj również niskich stawek na początku, gdyż może się szybko okazać, że środki na koncie nie są wystarczające do zastosowania tego systemu.

Leave a Reply2015-2016 Eopcje.pl.

Uwaga! Obrót opcjami binarnymi wiąże się ze znacznym ryzykiem straty!
Informacje zamieszczane na stronach serwisu nie stanowią oferty oraz nie są rekomendacjami w rozumieniu "Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi", jak również nie stanowią zaproszenia do składania ofert zakupu, bądź sprzedaży. Informacje zamieszczane w serwisie są wyłącznie wyrazem poglądów osób i firm współpracujących i nie powinny być inaczej interpretowane.

Serwis Eopcje.pl stara się aby informacje zawarte na stronach serwisu były kompletne i zgodne ze stanem faktycznym, jednak nie jest w stanie zagwarantować poprawności tych informacji. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, w tym za utratę zysków, które mogą wiązać się bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem takich informacji lub poleganiem na nich.

Strona internetowa eopcje.pl nie jest stroną firmową oraz jest prowadzona, administrowana i zarządzana przez osobą indywidualną. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszam do użycia formy kontaktowej

Zarabiaj na HODLowaniu kryptowalut. Więcej