Rodzaje opcji binarnych

Góra/Dół (up/down lub call/put lub high/low)

Opcje typu góra/dół to najbardziej klasyczny rodzaj opcji binarnych. Polega on na ocenie, czy w danym przedziale czasowym kurs osiągnie wyższy czy też niższy poziom od ceny wyjściowej. Jeżeli więc kurs złota w chwili otwarcia opcji wynosi $1311,99, a my oceniamy, że po godzinie wzrośnie on powyżej tej wartości, to wygrywamy jeżeli po tym okresie czasowym cena osiągnie wartość minimum $1312. I nie ma znaczenia jak ten kurs będzie się wahał w ciągu tej godziny, wystarczy, aby wartość aktywa równo po 60 minutach przekroczyła wartość początkową chociażby o 1 cent.

Stosując ten typ opcji nie należy grać przeciwko trendowi. Jest wtedy większa szansa na wygraną a zarazem mniejsze ryzyko podjęcia niekorzystnej decyzji.

Przykład I: Kurs EUR/USD w momencie zawarcia opcji wynosił 1,39361. Zakładasz, że po 15 minutach kurs będzie wyższy od bazowego, wybierasz więc opcję góra/up na okres 15 minut. Jeżeli po 15 minutach kurs jest wyższy od wartości 1,39361 wygrywasz. A jeżeli kurs będzie niższy – przegrywasz.

Przykład II: 
Na poniższym przykładzie widzimy wygraną opcję na aktywie Total S.A (rynek akcji). Opcja została zawarta o godzinie 11:30 na kwotę 1000 zł. i w tej opcji założyliśmy, że za pół godziny czyli równo o godzinie dwunastej cena akcji TOTAL S.A. będzie niższa od ceny wyjściowej, czyli będzie niższa od wartości 51.9150. O godzinie 12:00 wartość akcji osiągnęła cenę 51.8750 a więc niższą od ceny wyjściowej. Kurs tej opcji to 74%, dlatego nasza wygrana to 1740 zł a czysty zysk to 740 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykład III: 

Na kolejnym przykładzie widać przegraną opcję u brokera. Opcja została zawarta na rynku walut (para EUR/USD) na kwotę 300 zł. i w tej opcji założyliśmy, że cena dla tej pary będzie o godzinie 11:15 wyższa niż cena wyjściowa: 1.36799. Niestety, cena nie przekroczyła niebieskiej linii wyznaczającej cenę wyjściową, dlatego też straciliśmy 300 zł. Broker dla tej opcji nie przewidział zwrotu inwestycji.

 

Jedno dotknięcie/brak dotknięcia (one touch/no touch)

Podstawą działania tego rodzaju opcji, podobnie jak w przypadku góra/dół, jest określenie z góry przedziału czasowego. Tym razem jednak przewidujemy, czy wykres ceny danego aktywa „dotknie” określony z góry poziom na wykresie (one touch) czy też go w ogóle nie osiągnie (no touch) w założonym przedziale czasowym.
W przypadku opcji „one touch” wystarczy, że wykres ceny tylko raz przekroczy założony poziom w danym przedziale czasowym. Jeżeli tak się stanie nasza opcja jest automatycznie wygrana, nie musimy czekać na wygaśnięcie założonego czasu opcji.

W przypadku opcji „no touch”, wykres ceny nie może przekroczyć określonego poziomu ani razu w założonym przedziale czasowym. Wtedy również nasza opcja jest wygrana. Aby więc opcja „no touch” była wygrana musimy osiągnąć zakładany rezultat (brak przecięcia) przez cały czas trwania opcji.

Przykład „one touch”: Kurs GBP/USD wynosi np 1,69629. Zakładamy, że w ciągu 15 min. wykres ceny przekroczy poziom 1,69671 (one touch). Po 5 minutach cena wyniosła 1,69672. Nie musimy już czekać do wygaśnięcia zakresu czasowego, wygrywamy :)

Przykład „no touch”: Kurs GBP/USD w momencie zawarcia opcji wynosił 1,69629. Zakładamy, że w ciągu 15 min. wykres ceny nie przekroczy poziomu 1,69671. Po 5 minutach cena wyniosła 1,69672. Nie musimy już czekać do wygaśnięcia zakresu czasowego, przegrywamy   :(

 

II przykład – wizualizacja opcji „one touch”


Na powyższym obrazku zaznaczyliśmy kolorem fioletowym moment startu naszej opcji, czyli cenę bazową wykresu. Kropkowana linia niebieska to poziom, który musi być przekroczony przez wykres w danym przedziale czasowym aby nasza opcja „one touch” była wygrana. Jak widzimy, poziom ten może być powyżej jak i poniżej ceny bazowej. Kolorem zielonym zaznaczyliśmy moment, w którym następuje przecięcie tej linii przez wykres ceny, czyli oczekiwanego przez nas poziomu. Jeżeli ten moment mieści się w ustalonym przedziale czasowym, to możemy się cieszyć z powiększenia stanu naszego konta. Jeżeli natomiast nasza opcja wygasła wcześniej, albo graliśmy opcją typu no touch, to niestety przegrywamy.

 

Opcje krótkoterminowe

Opcje krótkoterminowe, to właściwie opcje typu góra/dół (high/low), która jednak posiada bardzo krótki czas wygaśnięcia. Tego typu opcje wygasają bowiem po 60, 30 a nawet 15 sekundach.
Wystarczy więc tylko niecała minuta aby rozstrzygnąć, czy dana opcja będzie wygrana czy przegrana. Z jednej strony pozwala to na zawarcie wielu transakcji w krótkim przedziale czasowym, a więc i na szybsze zyski. Z drugiej jednak strony 60 sekund to bardzo krótki okres czasu, przez co stosowanie jakiejkolwiek analizy jest wyjątkowo trudne a zdaniem niektórych niemożliwe. Stopień ryzyka jest więc tutaj bardzo wysoki, a skuteczność naszej decyzji powinien wzmacniać silny trend rynku.

Przykład: 
Na poniższym przykładzie widzimy statystyki z zakończonej opcji 60-sekundowej.
Czas rozpoczęcia opcji: 12:16:38. Opcja wygasła minutę później. Przewidywaliśmy, że po minucie cena pary walutowej EUR/USD nie będzie wyższa niż cena wyjściowa (1.36708). Pomimo, iż obydwie wartości różnią się dosłownie o włos, to końcowy rezultat (1.36706) spełnia założenie, a więc opcja jest wygrana. Zainwestowaliśmy 1000 zł a po minucie na nasze konto dodana została kwota 1710 zł (zysk 71% – 710 zł.).

 

Opcje graniczne w/poza zakresem inaczej zwane zakresowymi (boundary options in/out, range options)

Przy tym rodzaju opcji, jak sama nazwa mówi, decydujemy, czy wykres ceny aktywa w danym przedziale czasowym utrzyma się w określonym zakresie poziomu cen (opcje graniczne w zakresie) czy też wyjdzie poza ten zakres (opcje graniczne poza zakresem). Podobnie jak w przypadku opcji one touch, dla opcji granicznych „poza zakresem” wystarczy, że poziom ceny tylko raz przekroczy określony zakres poziomów aby osiągnąć wygraną (nie istotne czy górny czy dolny poziom), a dla opcji granicznych „w zakresie” wystarczy, że wykres ceny tylko raz przekroczy określony zakres poziomów aby osiągnąć przegraną. Opcja graniczna „w zakresie” jest więc podobna do opcji „no touch” w tym względzie, że przez cały okres trwania opcji musi osiągać zamierzony rezultat (brak przecięcia poziomów).

Przykład: Kurs GBP/USD w momencie zawarcia opcji wynosił 1,69629. Wybieramy zakres cenowy na górny: 1,69671 i dolny: 1,69587. Ustawiamy czas wygaśnięcia opcji na 15 minut i inwestujemy stawkę 10 euro. I teraz, jeżeli wybierzemy opcje graniczne „w zakresie” a kurs GBP/USD nie przekroczy w ciągu 15 min. poziomu granicznych cen (górny 1,69671 i dolny 1,69587) to wygrywamy około 100%, czyli 10 euro. Jeżeli choć raz przekroczy ten zakres to przegrywamy 10 euro.
Jeżeli natomiast wybierzemy opcje graniczne „poza zakresem” a kurs GBP/USD przekroczy w okresie 15 min. choć raz zakres granicznych cen (górny 1,69671 i dolny 1,69587) to wygrywamy. Jeżeli nie przekroczy tego zakresu ani razu to przegrywamy 10 euro.

Przykład II – wizualizacja opcji granicznych 

Poniżej prezentujemy przykładowy wykres dla opcji granicznych. Dwie szare linie poziome wyznaczają zakres cenowy aktywa (1.29626 i 1.29725) którego przekroczenie w określonym przedziale czasowym (czerwona pionowa linia) powoduje albo naszą wygraną (out/poza zakresem) albo przegraną (in/w zakresie). W pierwszym bowiem przypadku zakładamy, że wykres ceny w określonym przedziale czasowym przekroczy albo górny albo dolny poziom, natomiast w drugim przypadku, że żadnej z tych linii nie przekroczy. Druga opcja potrafi być bardzo zyskowna (oferowane zyski to nawet kilkaset %) jeżeli zakres pomiędzy poziomami jest wąski, ale też sukces takiej opcji jest mało prawdopodobny. Wymaga bowiem dużej stagnacji na rynku. Dla tej opcji warto więc wybierać pary walutowe, gdzie ruchy na rynku nie są znaczne oraz czas w którym niewiele dzieje się na rynku.


Leave a Reply2015-2016 Eopcje.pl.

Uwaga! Obrót opcjami binarnymi wiąże się ze znacznym ryzykiem straty!
Informacje zamieszczane na stronach serwisu nie stanowią oferty oraz nie są rekomendacjami w rozumieniu "Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi", jak również nie stanowią zaproszenia do składania ofert zakupu, bądź sprzedaży. Informacje zamieszczane w serwisie są wyłącznie wyrazem poglądów osób i firm współpracujących i nie powinny być inaczej interpretowane.

Serwis Eopcje.pl stara się aby informacje zawarte na stronach serwisu były kompletne i zgodne ze stanem faktycznym, jednak nie jest w stanie zagwarantować poprawności tych informacji. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, w tym za utratę zysków, które mogą wiązać się bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem takich informacji lub poleganiem na nich.

Strona internetowa eopcje.pl nie jest stroną firmową oraz jest prowadzona, administrowana i zarządzana przez osobą indywidualną. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszam do użycia formy kontaktowej

Zarabiaj na HODLowaniu kryptowalut. Więcej