Strategia 5,10,15,30 min. oparta o wskaźnik MACD i SMA

POZIOM: PODSTAWOWY

Wskaźnik MACD jest instrumentem, który z powodzeniem może być stosowany w strategii inwestycyjnej opcji binarnych. Dotyczy to zarówno strategii krótko jak i długoterminowych. Służy on określaniu panującego trendu oraz jego zmiany. Strategia, którą dzisiaj opiszemy stosowana jest dla opcji binarnych krótkoterminowych. Atutem tej strategii jest granie zgodne z panującym trendem oraz wykorzystanie więcej niż jednego indykatora.

Strategia zakłada użycie dwóch średnich kroczących (wskaźnik analizy technicznej SMA – Simple Moving Average) oraz dwóch wskaźników typu MACD. Strategia ta jest dedykowana dla wykresu 5-minutowego. Jest również optymalnym rozwiązaniem dla opcji wygasających poniżej 1 godziny takich jak opcje 10, 15 lub 30  minutowe. Na wykresie najlepiej stosować wykres świecowy.

Lista użytych indykatorów:

 • 50 bar SMA (zielony)
 • 100 bar SMA (czerwony)
 • MACD (ustawienia standardowe – 12/26/9) – oscylator
 • MACD (ustawienia standardowe – 12/26/9) – histogram

 

Jak używać tej strategii

Wykorzystanie strategii na wykresie 5-minutowym powoduje, że sygnały pojawiają się dosyć często. Średnie kroczące są wykorzystywane do określania panującego trendu. Obserwujemy więc ich wzajemne położenie. Jeżeli wykres krótkoterminowy (50 bar SMA) znajduje się powyżej wykresu długoterminowego (100 bar SMA) to mamy do czynienia z trendem wzrostowym. W sytuacji odwrotnej, kiedy wykres krótkoterminowy (50 BAR SMA) znajduje się poniżej wykresu długoterminowego (100 bar SMA) to jest to sytuacja charakterystyczna dla trendu spadkowego. Jeżeli uruchamiamy opcję binarną typu high/call to tylko jeśli z podanych obydwu wskaźników wynika trend wzrostowy. Natomiast opcję low/put stosujemy jeśli z podanych wskaźników wynika trend spadkowy.

Obserwujemy teraz wykres MACD celem określenia sygnału kupna/sprzedaży. Sygnał ten powstaje jeżeli linia MACD (niebieska) przecina linię sygnału (linia biała) od dołu – jest to sygnał do zakupu aktywa i zapowiedź trendu wzrostowego. W sytuacji natomiast odwrotnej, kiedy linia MACD (niebieska) przecina linię sygnału (białą) od góry – jest to sygnał do sprzedaży aktywa i zapowiedź trendu spadkowego.

Jeżeli rynek ma trend wzrostowy a jednocześnie linia MACD przecina linię sygnału od dołu, to jest to wyraźny sygnał do zakupu opcji typu high/call. Jeżeli natomiast rynek ma trend spadkowy a jednocześnie linia MACD przecina linię sygnału od góry, to jest to wyraźny sygnał do zakupu opcji typu low/put.

Histogram MACD służy przewidywaniu momentu przecięcia czyli sygnału.

Strategię dodatkowo można podeprzeć wstęgą Bollingera (okres 100) oraz obserwacją świeczek.

Przykład strategii dla sygnału typu low/put:

macd_put

 

I przykład dla trendu wzrostowego:

macd_uptrend

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oraz zagranie na podstawie sygnału (kliknij aby powiększyć):

WDxpIC6

5 Comments

 1. 1

  suchy

  cześć
  używasz mt4? nie mogę sobie poradzić z włączeniem tych wskaźników,u mnie na mt4 wygląda to inaczej,proszę o jakieś wskazówki

 2. 2
  Zdjęcie profilowe Eopcje

  Eopcje

  Używałem chyba http://www.freestockcharts.com, ale na MT4 też na pewno można zastosować tę strategię.

 3. 3

  suchy

  jeszcze 1 pytanko 😀 czy tak to powinno wyglądać? http://prntscr.com/amdjxz

 4. 4
  Zdjęcie profilowe Eopcje

  Eopcje

  Wygląda ok. Pamiętaj tylko jeszcze o price action, unikaniu czasu newsów.

Leave a Reply2015-2016 Eopcje.pl.

Uwaga! Obrót opcjami binarnymi wiąże się ze znacznym ryzykiem straty!
Informacje zamieszczane na stronach serwisu nie stanowią oferty oraz nie są rekomendacjami w rozumieniu "Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi", jak również nie stanowią zaproszenia do składania ofert zakupu, bądź sprzedaży. Informacje zamieszczane w serwisie są wyłącznie wyrazem poglądów osób i firm współpracujących i nie powinny być inaczej interpretowane.

Serwis Eopcje.pl stara się aby informacje zawarte na stronach serwisu były kompletne i zgodne ze stanem faktycznym, jednak nie jest w stanie zagwarantować poprawności tych informacji. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, w tym za utratę zysków, które mogą wiązać się bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem takich informacji lub poleganiem na nich.

Strona internetowa eopcje.pl nie jest stroną firmową oraz jest prowadzona, administrowana i zarządzana przez osobą indywidualną. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszam do użycia formy kontaktowej

Zarabiaj na HODLowaniu kryptowalut. Więcej