Strategia Pinokio (Pin Bar)

POZIOM: PODSTAWOWY

 

Czy dziś będziemy uczyć się nowej strategii czy też wrócimy do lat dzieciństwa by opowiadać o bajkowych bohaterach? No cóż, dzięki swojej przypadłości, drewniany pajacyk wystrugany przez snycerza Geppetto staje się bohaterem strategii opcji binarnych.

Skąd taka nazwa? Przypadłością Pinokio był rosnący nos kiedy tylko postanowił kłamać. Podobnie jest w przypadku omawianej strategii, świeca typu „pinokio” próbuje nas „okłamać” o kierunku popytu lub podaży, ale ucząc się kiedy to następuje jesteśmy w stanie te „kłamstwo” rozpoznać i na nim zarabiać. Świeca typu „pinokio” (PIN bar) to świeca, której nos (cień, knot) jest zdecydowanie większy od korpusu świecy (conajmniej 3x większy od korpusu):

pinoccio

Jest to więc sytuacja, w której cena aktywa po otwarciu świecy zmierza w jednym kierunku a potem nagle zawraca i zamyka świecę blisko ceny otwarcia. Cena zamknięcia powinna być więc bliska cenie otwarcia, może być także jej równa. Czym dłuższy jest knot tym większe prawdopodobieństwo, że wykres ceny skieruje się w przeciwną stronę i że początkowy kierunek był „kłamstwem”. Krótki knot może występować, choć korzystniejsza jest sytuacja taka, w której nie występuje.

Są 2 rodzaje pin barów, pin bary wzrostowe i spadkowe. Pin bar wzrostowy ma długi nos poniżej krótkiego korpusu. Pin bar spadkowy ma długi nos powyżej krótkiego korpusu.

pinbars

Powyższy obrazek prezentuje różne rodzaje pin barów spadkowych i wzrostowych. Te świece to inaczej formacje typu „młot”, „spadająca gwiazda” ale również „nagrobek”. Pierwszy zaprezentowany pin bar spadkowy (rys A), to pin bar najbardziej oczekiwany, którego cena zamknięcia jest niższa od ceny otwarcia a ponadto nie posiada krótkiego knota. Nie należy jednak ignorować pozostałych pin barów spadkowych, które posiadają krótki knot (rys B) albo którego cena zamknięcia jest wyższa od ceny otwarcia (rys B i C). Podobnie jest w przypadku pin bara wzrostowego, najbardziej oczekiwany jest ten na rys. D, gdzie cena zamknięcia pin bara jest wyższa od ceny otwarcia i gdzie brak jest krótkiego knota. Pozostałe przypadku również nie powinny być ignorowane. Czym krótszy korpus i czym dłuższy „nos” tym oczekiwana siła pin-bara jest większa.

Pin bar powinien też wyróżniać się wielkością od otaczających go świec. Niektórzy podają jeszcze jeden warunek ważności pin bara: otwarcie i zamknięcie pin bara powinno się zawierać w zakresie świecy poprzedzającej i w zakresie świecy następującej po pin barze.

Jeżeli chciałbyś otrzymywać alarmowe powiadomienia o pojawieniu się formacji typu PinBar na wykresie, możesz rozważyć zainstalowanie na swojej platformie MT4 odpowiedniego wskaźnika. Proponujemy ten opisany na naszej stronie.

Strategia PinBar polega na wykupieniu opcji „call” jeżeli knot jest skierowany w dół albo opcji „put” jeżeli jest on skierowany w górę. Wykup opcji może nastąpić od razu po zamknięciu świecy albo po potwierdzeniu przez inny sygnał.

pinbar

Sygnał ten jest powszechnie stosowany wśród traderów, dlatego ma on wysoką skuteczność. Nie należy go jednak stosować „na ślepo” i warto również obserwować inne czynniki wpływające na wykres ceny, jak chociażby linię trendu gdyż nie każda świeca z długim dolnym lub górnym knotem i niewielkim korpusem jest pin barem. Oznacza to, że powinniśmy wybierać tylko te pin bary, które zwiastują koniec korekty głównego trendu. Gra zgodna z trendem, na punktach wsparcia i oporu znacznie wzmacnia skuteczność sygnału. Pin bar często bowiem przebija linię wsparcia i oporu dając fałszywy sygnał do kupna/sprzedaży. Potem jednak następuje nagły zwrot ceny w okolice otwarcia świecy. I tę właśnie sytuację wykorzystujemy przy stosowaniu tej strategii (czekając oczywiście na zamknięcie się świecy).

Strategia ta tylko z pozoru jest łatwa i przystępna dla początkujących, wymaga bowiem cierpliwości, szybkiej reakcji, umiejętności wyznaczania trendu oraz znajomości zasad rynkowych. Nie każda bowiem świeca typu pinokio nadaje się na sygnał kupna/sprzedaży. Odpowiednio jednak stosowana daje skuteczność na poziomie 70-80%. Przykładowo, możesz na wykresie umieścić 2 wykładnicze średnie kroczące (8 i 21) i jeżeli sygnał z kroczących pokrywa się z pin barem wtedy zajmujesz odpowiednią pozycję.

 

Inny przykład zastosowania:

Opcja Call

 • wykres 5-minutowy
 • czas wygaśnięcia opcji: 15 min.
 • Pin bar jest wzrostowy
 • cena musi być powyżej prostej średniej kroczącej (200 SMA)
 • dowolna para walutowa

Opcja Put

 • wykres 5-minutowy
 • czas wygaśnięcia opcji: 15 min.
 • Pin bar jest spadkowy
 • cena musi być poniżej prostej średniej kroczącej (200 SMA)
 • dowolna para walutowa

pinbar_wz

 

4 Comments

 1. 1

  Marcin Lech

  Dobrym przykładem formacji pin bar jest świeca (czerwona) siedem interwałów przed tą w kółku. Nie konsoliduje z poprzednimi tak jak ta w przykładzie, która zakrywa cieniem pięć poprzednich świec. Nie jest konieczne żeby pinbar wzrostowy był zielony. Żaden poważny gracz price action nie bierze pod uwagę pinbara, który jest w wąskiej strefie konsolidacji. Proponuję wybrać inny przykład bo ten wprowadza w błąd młodych i niedoświadczonych traderów. Definicja w literaturze profesjonalnej wygląda zgoła inaczej…

  1. 1.1
   Zdjęcie profilowe Eopcje

   Eopcje

   Zgadzam się, że przykład na pinbar wzrostowy nie był najlepszy, dlatego zastąpiliśmy go nowym. Myślę, że teraz widać wyraźniej założenie strategii. Dziękujemy za komentarz i uwagi 🙂

 2. 2
  Zdjęcie profilowe Bodhi

  Bodhi

  Co dokładnie masz na myśli pisząc „sygnał z kroczących pokrywa się z pin barem”?

  1. 2.1
   Zdjęcie profilowe Eopcje

   Eopcje

   Inaczej mówiąc średnie kroczące powinny potwierdzać sygnał otrzymany z pin bara. Chodzi o to, aby nie grać każdego pin-bara, bo to nie jest droga do sukcesu. Szukamy więc innych wskaźników, które potwierdzą sygnał z pin-bara, np właśnie średnie kroczące.

Leave a Reply2015-2016 Eopcje.pl.

Uwaga! Obrót opcjami binarnymi wiąże się ze znacznym ryzykiem straty!
Informacje zamieszczane na stronach serwisu nie stanowią oferty oraz nie są rekomendacjami w rozumieniu "Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi", jak również nie stanowią zaproszenia do składania ofert zakupu, bądź sprzedaży. Informacje zamieszczane w serwisie są wyłącznie wyrazem poglądów osób i firm współpracujących i nie powinny być inaczej interpretowane.

Serwis Eopcje.pl stara się aby informacje zawarte na stronach serwisu były kompletne i zgodne ze stanem faktycznym, jednak nie jest w stanie zagwarantować poprawności tych informacji. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, w tym za utratę zysków, które mogą wiązać się bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem takich informacji lub poleganiem na nich.

Strona internetowa eopcje.pl nie jest stroną firmową oraz jest prowadzona, administrowana i zarządzana przez osobą indywidualną. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszam do użycia formy kontaktowej

Zarabiaj na HODLowaniu kryptowalut. Więcej